
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.89 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.7 mm |
| Thickness | 1.48 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 1 MHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 40 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Quiescent Current | 625 µA |
| Max Supply Current | 900 µA |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Segments | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Dimming | PWM |
| Type | DC DC Regulator |
| Internal Switch | Yes |
Stock: 125
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53696
Ext.Price$1.53696
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53696 | $1.53696 |
| 10 | $1.29802 | $12.98020 |
| 25 | $1.19130 | $29.78250 |
| 50 | $1.09336 | $54.66800 |
| 100 | $1.00347 | $100.34700 |
| 300 | $0.96792 | $290.37600 |
| 500 | $0.93363 | $466.81500 |
| 1000 | $0.90326 | $903.26000 |
